Net Gelirim

Forex & Affiliate Marketing

  • RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Youtube

Affiliate Marketing Nedir?

Posted by admin Mart - 18 - 2009 Affiliate Marketing Nedir? için yorumlar kapalı

Affiliate Marketing terimi Türkçeye Satış Ortaklığı olarak çevrilebilir. Aslında bu sistem temelinde dünyadaki en eski mesleklerden birisidir. En basit tabiriyle komisyonculuk olarak düşünebilirsiniz. Bir başkasının ürününü satarsınız ve bundan komisyonunuzu alırsınız. İşte Affiliate Marketing bu işin internet üzerinden yapılmasına denir.

Son yıllarda internet ticaretinde en çok prim yapan sistemlerden birisidir. Böyle olmasıda son derece doğaldır çünkü bu sistem isteyen herkeze internet üzerinden müthiş paralar kazanma fırsatları sunarken ürün yada hizmet sahiplerinede büyük kazançlar sağlamaktadır. Peki nedir bu sistemin mantığı, ne gibi getirileri vardır, riskleri nelerdir gelin bunları inceleyelim biraz.

Affiliate Marketing sistemi aslında internetin dünyayı nekadar küçülttüğünün en güzel örneklerinden birisidir. Bu sistem sayesinde evinizde oturduğunuz yerden Japonyada tanımadığınız birine güzel bir kol saati satabilirsiniz yada Moskovadaki genç bi delikanlıya ihtiyacı olan grafik programının satışını yapabilirsiniz. Bu noktada herkezin aklına aynı soru geliyor sanırım. Sattığınız ürünü almak isteyen bu insanları nasıl bulacağım? İşin eğlenceli kısmıda burada başlıyor zaten. Siz onları bulmayacaksınız onlar sizi bulacak. Peki bu nasıl olacak? Cevabı basit Google ve diğer arama motorları.

Google Adwords ve Affiliate Marketing

Bu ikilinin arasındaki uyum son yıllarda dünyada bir çok internet zengini oluşturmuştur ve oluşturmayada devam ediyor.  Eğer siz internet üzerinden bir ürünün reklamını yapmak istiyorsanız ilk aklınıza gelmesi gereken reklam aracı nedir? Tabiki Google Adwords. Google Adwords sayesinde istediğiniz hedef kitleye yönelik, istediğiniz ülkeye hatta istediğiniz bir şehre yönelik, istediğiniz dilde reklamlarınızı yayınlatabilirsiniz ve bu reklamlar Google’ın ana sayfasında çıkar! Bunun anlamı siz pazarlamak istediğiniz ürünü Google Adwords sayesinde binlerce potansiyel müşteriyle 1 günde yada bir kaç saatte buluşturabilirsiniz. Adwords reklamları sadece google aramalarında çıkmaz sizin reklam kampanyanızda belirlemiş olduğunuz anahtar kelimelerinizle alakalı web sitelerindede yayınlanır. Zaten istatistiklerde bir Adwords reklam kampanyasının tıklama oranları genelde Google aramalarından ziyade içerik ağlarında (yani reklamınzla alakalı web siteleri) daha fazla olur. Tabi siz reklamlarınızın sadece Google aramalarında gösterilmesini istiyorsanız bunuda seçebilirsiniz ama daha kısa zamanda daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmak istiyorsanız reklamlarınızın bu iki alandada gösterilmesi daha mantıklıdır.

Kendinizi düşünün internette herhangi bi ürün, hizmet yada bi bilgiye ulaşmak için nasıl bir yol izliyorsunuz, hangi aracı kullanarak istediğiniz şeye ulaşıyorsunuz? Türkiyede bu sorunun cevabı %99 oranla Google’dır. Diyelimki piyasada güzel bir kitap var gündemde olan ve sizde bu kitabı internetten almak istiyorsunuz. Google’a ne yazarsınız? Kitabın ismini tabiki, yanına birde fiyat kelimesini eklersiniz belki yada yazarın ismini. Şimdi bu aramayı yapan kişinin karşısına arama sonuçları çıktığında bu kitapla ilgili Google Adwords’e reklam veren birileri muhakkak çıkacaktır. İşte bu noktada sizde bu kitabın affiliate programına katıldıysanız kendinize ait özel referans linkinizle Google Adwords’e reklam verirsiniz. Reklamınıza potansiyel müşterilerin ilgisini çekebilecek şeyler yazarsınız. ……. kitabı en uygun fiyatla burada, 2 gün içinde evinize teslim..vs gibi. aramayı yapan kişi sizin reklamınızı görür ve tıklarsa kitabın satıldığı siteye yönlenecektir ve kitabı aldığında siz bundan komisyonunuzu alırsınız. Bir düşünün kitabı satmak için dil dökmüyorsunuz, kitabın kargosu gibi işlere karışmıyorsunuz aslında kitapla ilgili hiç bir şeye karışmıyorsunuz çünkü kitabı satan siz değilsiniz! Siz sadece ürün sahibiyle son kullanıcı arasında köprü görevi gördüğünüz için ürün sahibinden komisyonunuzu alıyorsunuz hepsi bu. Unutmayın Google Adwords dünyanın en güçlü reklam aracıdır. Reklamlarınız sadece Google aramalarında değil reklamınızla alakalı web sitelerindede gösterilir.

Tabi bu Affiliate Marketing’in sadece bir yüzü. Bu sistemi farklı şekillerde de kullanabilirsiniz. Bu işi en karlı şekilde yapanlar kendi web siteleri olan insanlardır. Bu sayede sattıkları ürünün tanıtımını kendi web sitelerinde yapabilirler, ürünü almak isteyen potansiyel müşterilerle yakın temas halinde olurlar bir nevi ürünü kendileri satıyormuş gibi satarlar. Bu şekilde çalışan bir kişi diğerine göre daha yüksek satış oranlarına sahip olacaktır. Aynı zamanda Google Adwords reklamlarını kendi sitesine yönlendirdiğinden web sitesinin Google’daki değeride artacaktır. Bununla beraber web sitesinden sağladığı reklam gelirleride doğru orantılı olarak artacaktır.

Peki bu işi herkez yapabilirmi? Affiliate Marketing sistemini bir kredi kartına sahip olan herkez yapabilir. Fakat bu işi başarılı bir şekilde yapabilmek için bazı püf noktalarını bilmek gerekiyor. Hangi ürünü neye göre seçmeliyiz, reklam kampanyalarını ne şekilde hazırlamalıyız, test kampanyaları nekadar süreli yayında kalmalı, başarılı test kampanyalarını nasıl daha kazançlı hale getirebiliriz, anahtar kelime seçimlerindeki püf noktalar…vs gibi daha bir çok kilit bilgiye ihtiyacımız var. İşte tüm bu bilgilere aşşağıda bahsedeceğim iki kitaptan birini alarak sahip olabilirsiniz.

Affiliate Marketing sistemi ülkemizde pek bilinmesede son dönemde Google Kazançları ve Para Babası kitaplarıyla ivme kazanmıştır. Bu kitaplar Türkiyede’ki ilk türkçe wealth (para kazandıran sistemler) kitaplar olarak yayındalar ve şimdiden kendisini alan müşterilerine para kazandırmaya başladılar.

Ayrıca bir süredir üzerinde çalıştığım eğitim setini nihayet bitirdim. Zenginlik Zamanı eğitim setinde sadece affiliate marketing konusunda değil internetten para kazanmak için gerekli olan bir çok bilgiye ulaşabileceksiniz. 137 sayfalık bu dev eğitim setini herkese öneriyorum. Eğitim setinin satış sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

İnternetten para kazanmayı ciddi anlamda düşünen herkeze bu kitaplardan en azından birisini almasını tavsiye ediyorum. Bunun dışında piyasada yabancı dillerde bu tarzda bir çok kitap bulabilirsiniz. Özellikle ingilzce olarak. İleriki yazılarımda bu kitaplardan bazılarına yer vereceğim. Bir sonraki yazımda Google Kazançları kitabının incelemesini yapacağım.

Konu hakkında soru yada görüşleri olanlar bana aşşağıdaki adreslerden msn yada mail yoluyla ulaşabilirler.

Msn1: net-gelirim@hotmail.com

Msn2: iletisim@net-gelirim.com

Related Posts with Thumbnails

Popularity: 23% [?]

Comments are closed.